2018 Waka Ama Sprint Nationals

Venue: Lake Karāpiro, Cambridge
Date: Mon 15th Jan - Sat 20th Jan 2018
Distance: Sprints

Auckland Region Outrigger Canoe Assn

Adaptive Men - W1 250
TAAMARU, George Cook Islands
9999
Adaptive Men - W1 500
TAAMARU, George Cook Islands
9999
Mid Women - W12 250
Aratika Tamaki Oceans 11
Int Men - W1 500
Seed
WIKI, Jakoda Manukau
1
WILSON, Ethan Waitakere OCC
2
HEEM, Wiremu Waitakere OCC
3
KAY, Lycan Waitakere OCC
4
TATAFU, Tevita Waitakere OCC
5
HEPI-NGARONGO, Jaksyn Cook Islands
6
MARTIN, Tangi Cook Islands
Waitlisted
VAINIKOLO, Vainikolo Cook Islands
Waitlisted
Int Men - W12 500
Tama Moana (Cook Islands/te Pou)
Int Women - W1 500
Seed
MUAULU, Jorja Manukau
1
NGATAKI, Teagan Manukau
2
VOLLMER, Sariah Manukau
3
GOLDRING, Kahurangi Te Pou Herenga
4
PAKINGA, Nadia Waitakere OCC
5
TAWHIAO, Kuramahio Te Pou Herenga
6
DAY, Bella-rose Waitakere OCC
7
MORETE, Taylynn Pakuranga
8
Int Women - W12 500
Maine Moana (Aratika Tamaki/Cook Islands)
J16 Men - W1 500
Seed
NGATAKI, Kacey Manukau
1
PEYROUX, Jezius Manukau
2
LESLIE, Gwyllym Tu Tangi Ora
3
PITESA, Miyo Manukau
4
VAIHU, Vincent Manukau
5
GRBIC, Pharrel Cook Islands
6
WHAANGA, Ben Manukau
Waitlisted
SINGE, Noah Waitakere OCC
Waitlisted
J16 Women - W1 500
Seed
NOBLE, Imogene Te Paerangi
1
WATENE, O'ceanea Manukau
2
TUMOANA, Te Ua Waitakere OCC
3
BEN, Jeneva Te Paerangi
4
NGAWAKA, Reneeah Manukau
5
PEYROUX, Jezaya Manukau
6
TE KAHU-RUDOLPH, Decima Waitakere OCC
7
RAMEA ANGUS, Matangaro Te Paerangi
Waitlisted
J19 Men Dash - W1 250
Seed
GLASSIE, KaHana Manukau
1
STIRLING, Te Awa Manukau
2
FORDE, Brik Akarana
Waitlisted
J19 Men - W1 500
Seed
GLASSIE, KaHana Manukau
1
STIRLING, Te Awa Manukau
2
FORDE, Brik Akarana
3
VAINIKOLO, Weslee Cook Islands
4
MATTHEWS, Mason Manukau
5
CRICHTON, Carlos Manukau
6
LEEF, Paora Manukau
7
WAH, Julian Manukau
Waitlisted
J19 Women Dash - W1 250
Seed
VITOLIO, Koha-Alofa Te Paerangi
1
TERE, Inamaru Te Paerangi
2
MITA, Kyra Te Paerangi
Waitlisted
J19 Women - W1 500
Seed
TERE, Inamaru Te Paerangi
1
MITA, Kyra Te Paerangi
2
VITOLIO, Koha-Alofa Te Paerangi
3
HETA, Zane Te Paerangi
4
WATENE, Taylar-Jade Manukau
5
LIUFALANI, Teina Manukau
6
TUMAI, Te Arawa Te Paerangi
7
BARBER-HORNE, Kateao Te Paerangi
Waitlisted
U23 Men - W1 500
Seed
HELLESOE, Marcel Akarana
1
TAMANUI-FRANSEN, Sjimmy Manukau
2
TERE, Maori Kava Akarana
3
LEILUA, Joshua Manukau
4
DANIEL, Desmond Cook Islands
5
VAINEPOTO, Joe Cook Islands
6
BARKE, Dan Cook Islands
7
TAKA-BROWN, Wetere Waitakere OCC
8
MOON, Cheyenne Cook Islands
9
MANUKA, Richard Aratika Tamaki
10
VAIHU, Tevita Manukau
11
U23 Women - W1 500
Seed
HETA, Kalaia Te Paerangi
1
HONA-TANGAROA, Mercedez Te Paerangi
2
BERRYMAN, Pounamu Te Paerangi
3
CLARKEN, Caragh Te Paerangi
4
ORMSBY, Ngahuia Cook Islands
5
RAKENA, Tanapo Te Paerangi
6
Premier Men Dash - W1 250
Seed
ANDERSON, Bradley Manukau
1
MOON, Shannon Akarana
2
RUKA, Jamille Akarana
Waitlisted
Premier Men - W1 500
Seed
ANDERSON, Bradley Manukau
1
MOON, Shannon Akarana
2
RUKA, Jamille Akarana
3
TERE, Tere Akarana
4
FLORENT TAHIATA, Nohoarii Akarana
5
PERESE, Joshua Manukau
6
TALIAULI, Kimi Manukau
7
ADAMS, Alex Akarana
Waitlisted
Premier Women - W1 500
Seed
HELMICH, Emma Taniwha
1
MALAKI-WILLIAMS, Diana Manukau
2
FINLAY, Kat Cook Islands
3
GILBERT, Merenia Taniwha
4
WELLS, Adinea Te Pou Herenga
5
MANUELA, Nicole Cook Islands
6
FINAU, Sarah Tui Tonga Canoe Club
7
WIKI, Cilla Manukau
8
METI, Ma Orakei
9
Premier Men Regional - W12 500
Seed
Aroca
Premier Women Dash - W1 250
Seed
HELMICH, Emma Taniwha
1
FINLAY, Kat Cook Islands
2
METI, Ma Orakei
Waitlisted
Premier Women Regional - W12 500
Seed
Aroca
Master Men - W1 500
Seed
WILLIAMS, Mark Malaki Manukau
1
WHAREPAPA, Caleb Akarana
2
SALA, Michael Akarana
3
AH KUOI, Jaffray Akarana
4
LEMALU, Sonny Tui Tonga Canoe Club
5
PETERSEN, Brett Akarana
Waitlisted
WIKAIRA, Clayton Akarana
Waitlisted
TE AHUAHU, Aaron Manukau
Waitlisted
Master Women - W1 500
Seed
GORDON-GLASSFORD, Ari Taniwha
1
GOLDRING, Nina Te Pou Herenga
2
WAY-TREMAIN, Kara Ocean Blue
3
PAUKA, Tea Cook Islands
4
BEAMSLEY, Sasha Akarana
5
HONA, Mereana Te Paerangi
6
HEKE, Yvette Taniwha
7
RAHIRI, Teresa Manukau
Waitlisted
Snr Master Men - W1 500
Seed
URLICH, Richie Taniwha
1
WEISS, Mike Taniwha
2
FINAU, Ben Taniwha
3
TERE, Maori Akarana
4
POIMAFITI, Lee Manukau
5
HELLEUR, Marty Taniwha
6
TAIA, Naio Manukau
7
Snr Master Women - W1 500
Seed
TE PAA, Sugar Taniwha
1
SQUIRES, Helen Ocean Blue
2
MONGA, Nana Manukau
3
KAIRUA, Nana Cook Islands
4
MISIPEKA, Karyn Manukau
5
ALBERT, Tania Ocean Blue
6
MONGA, Bettyanne Te Paerangi
7
HOWE, Maraea Te Pou Herenga
8
HAWKE, Sharon Ocean Blue
9
O'BRIEN, Bridget Te Paerangi
10
Snr Master Women - W12 500
Ka P.O.W!! (Pakuranga. Orakei Watersports)
Te Paerangi And Kukis Smw
Gld Master Men - W1 500
Seed
HAKU, Whitiora Taniwha
1
PALMER, Bunny Taniwha
2
ASH, Phil Taniwha
3
WIKIRIWHI, Eru Taniwha
4
KEE, Peter Manukau
5
Gld Master Women - W1 500
Seed
HILDEBRANDT, Katja Waitakere OCC
1
TOMULI, Linda Waitakere OCC
2
METI, Phillis Cook Islands
3
MALAETELE, Chucky Cook Islands
4
MCFARLAND, Lynley Waitakere OCC
5
SMITH, Matarahi Cook Islands
6
Gld Master Women - W12 500
Cook Islands And Waitakere
Master 70 Women - W1 500
Seed
SCIASCIA, Gaylene Aratika Tamaki
1
HOLDERNESS, Sara Aratika Tamaki
2
CARNE, Sherry Aratika Tamaki
3
HOWAT, Lesley Aratika Tamaki
4
HARNOR, Cynthia Aratika Tamaki
5